Když se vám splní jeden z vašich snů

8. listopadu 2014 v 17:33 | Mishiro Hara Yoruhi |  My diary
Minna-san, ohisashiburi desu! Omlouvám se, že jsem se tak dlouho neozvala, ale znáte mě. Hrozně líná a navíc, když se toho tolik děje...

Nejsem si úplně, co jsem všechno vám už napsala a co ne, takže to ve zkratce shrnu.

Nejdůležitější věc: Úspěšně jsem složila příjimačky na všechny školy, kam jsem se přihlásila, a tudíž jsem měla ten luxus si vybrat, kam vlastně chci. Vlastně jsem si vybírala mezi japanistikou v Brně a japanologií v Olomouci s tím, že v Olomouci jsem se dostala na jednoobor i dvouobor (s anglickou filologii). Bylo to poměrně snadné rozhodnutí. O Olomouci jsem toho hodně hezkého slyšela, i o úrovni japonštiny tam, a taky se mi líbí Olomouc jako město, takže jsem skončila tam. A protože mým původním snem bylo studovat k japonštině i angličtinu, tak jsem si vybrala dvouobor.

Druhá věc: Bratránek mi slíbil, že když se dostanu na vejšku, koupí mi nový noťas. A koupil. Hrooozně dlouho jsem se rozhodovala, jaký chci, zapojila jsem do toho i spolužáka, který momentálně studuje ajťáctví, a nakonec jsem si vybrala Lenovo IdeaPad Flex 15. Jsem s ním docela spokojená, bylo s ním sice pár problémů, ale nic, co by se nedalo vyřešit.

Třetí věc: Vejška. Kapitola sama o sobě. Když jste na vejšce, neustále musíte svádět souboj mezi leností, prokrastinací a svědomím. Někteří vyučující jsou vážně zvláštní a ... osobití. Popravdě, tady na japanologii se vyskytuje jeden sensei, o kterém jsem slyšela mnoho už před nástupem, a byla jsem vážně zvědavá, jestli je vážně takový, jak se vykládá. Je. Ale jsem za to ráda.

Čtvrtá věc: Spolužáci. Ještě jsem nikdy nepotkala tak divné lidi. Ještě nikdy jsem nepotkala nikoho, s kým bych se mohla čtyři hodiny v kuse bavit o anime, manze a yaoi. Klidně i na veřejnosti. A je vám úplně jedno, že se po vás všichni divně dívají.

Pátá věc: Studentský život. Neuplyne týden, abych někam nešla. V Olomouci působí totiž Japonský klub, který pořádá nejrůznější akce - promítání jap. filmů, přednášek na nejrůznější témata z oboru, březnové Japonské jaro a sešlosti - nomikaie ("alkoholové" večírky) a ochakaie (čajové dýchánky). To oni se vlastně ve většině starají o můj mimoškolní život. A když mi zrovna třeba nic nevyhovuje, jde se někam s kamarády nebo si uděláme vlastní malý večírek, který se ale velice často zrvrhne.

To by hádám stačilo. O každé z těchto věcí se někdy víc rozepíšu, protože je o čem psát. Třeba naše phonetics session před midtermem. Alkohol je zlo, ale nikdo mi to nevěří.


Midterm byl ve středu. Takhle jsem vypadala v neděli, pondělí i úterý. Ale já jsem byla ještě v pohodě. Někteří si jeli na Akicon, který se konal víkend před midtermem, a pak to zběsile doháněli. Třeba tím, že vůbec nespali.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mrazik mrazik | E-mail | 17. února 2015 v 19:14 | Reagovat

Ahoj,

akorát jsem si googlil vysoký školy co se týkají japonštiny a narazil jsem na tvůj článek. A jelikož jsi udělala příjmačky, tak bych se tě rád zeptal na důležitou věc. :D

Jak ses na příjmačky příjmačky připravovala? jelikož jsem fanda do anime, ale v podstatě o japonsku nic nevím, základy japonštiny nemám.

Takže jsem trochu skeptický, ale japonština se mi strašně líbí a proto bych to rád zkusil.

Máš tedy nějaký tipy jak se našrotit na ty příjmačky?

Rád bych zkusil prahu :)

díky moc za odpověď.

2 Mishiro Hara Mishiro Hara | Web | 19. února 2015 v 17:37 | Reagovat

Well, pokud chceš studovat japonštinu jako hlavní obor, máš na výběr ze 3 možností - Brno, Prahu, Olomouc.

Do Prahy jsem přijímačky neskládala, takže ti bohužel nemůžu k obsahu nc říct, nicméně z toho, co jsem si loni zjišťovala, tak přijímačky do Prahy jsou velice náročné a dostanou se opravdu jen ti nejlepší.

Co se týče obsahu přijímaček do Olomouce a Brna, tak mi to přišlo docela podobné, co se náplně týče - historie, zeměpis, literatura, (pop)kultura, všeobecné povědomí, aktuální dění, historie vztahl Japonsko-Česko,... V Olomouci ta úroveň byla trochu těžší, v Brně zase vyžadují pasivní znalost obou slabičných abeced.

Rozhodni si projdi univerzitní stránky, myslím, že na brněnských je uveřejněna doporučená četba.

Rozdíl také je v tom, zda chceš studovat dvouobor, nebo jednoobor. V Olomouci u dvouoboru vyžadují jenom SPF (jejich testy všeobecných předpokladů), u jednooboru SPF i oborový test.
V Brně jsem se hlásila na jednoobor a skládala jsem TSP a oborový test.

Učení na testy všeobecných předpokladů je kapitola sama o sobě, na každé škole chcou něco jiného, projdi si staré testy.

Ještě k té Praze, myslím, že autorka tohoto blogu: http://japanologie.blog.cz/  dělala přijímačky i do Prahy, tak se jí zkus zeptat. Já na ni taky měla pár otázek a byla moc milá

Kdyby ses potřeboval na něco zeptat, klidně se ozvi^^

3 mrazik mrazik | E-mail | 20. února 2015 v 13:01 | Reagovat

dík za info. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama