Srpen 2013

Yaoi slovníček 3 - honorifika

25. srpna 2013 v 20:24 | Mishiro Hara Yoruhi |  Yaoi no Sekai
Omlouvám se. Já vím, že jsem v minulém článku tvrdila, že se podíváme na prostředí, ve kterém se naši zamilovaní pánové vyskytují nejčastěji, ale dospěla jsem k názoru, že to chce hlubší studium (tzn. musím přečíst víc mang a dělat si k tomu poznámky). Takže dneska si místo toho popovídáme o tzv. honorificích (nebo -kách? Omlouvám se, vážně nevím, s cízími slovy jsem byla vždy na štíru.).

Jak možná někteří víte či tušíte, jeden z typických charakterových rysů Japoncům vlastní je zdvořilost ve styku s ostatními (ráda bych poznamenala, že to není jen japonština, ale i vietnamština - pěkně to člověku dokáže zamotat hlavu). V Japonsku funguje model vertikální společnosti. To víceméně znamená, že téměř vždy je tam někdo, komu musí/by měl daný jedinec prokazovat úctu, protože ten člověk je ve společenské hierarchii výše (je starší, zkušenější, na vyšším pracovním postu, rodiče,...), a někdo, kdo je zase v tomto žebříčku níž (je mladší, nováček, podřízený, děti,...). K těmto by se měl člověk chovat laskavě, poradit, pomoci apod. Jedná se o senpai-kouhai vztah. Senpai je váženější, kouhai ten podřízenější. Jediný rovnocenný vztah jsou přátelé. Aspoň tak jsem to četla (doporučuji knihu Japonci jak je neznáme od V.A.Pronnikova a I.D.Ladanova, je o japonské národní psychologii a nátuře).

Toto uspořádání se projevuje mnoha způsoby a jedním z nich je řeč. Japonština má několik zdvořilostních úrovní, používající se podle toho, s kým a za jaké situace se zrovna jedná. Další vyjádřením jsou honorifika. A tímto se konečně dostáváme k věci.


Anime VS Reality

18. srpna 2013 v 19:55 | Mishiro Hara Yoruhi |  Skládka
Jednou jsem měla v dotazníku pro něčí bakalářskou práci otázku: "Myslíte si, že se dá z anime/mangy naučit něco o životě v Japonsku?" Po chvilce uvažování jsem zaškrtla "Ano". Ale je těžké rozlišit, jestli je to všechno pravda. Ne takové ty věci jako nosebleed, ale mě vždycky třeba zajímalo, jestli jsou Japonky opravdu tak odvážné a vyznají lásku klukovi, se kterým v životě nemluvily/znají ho jen od vidění apod. No, tato dvě videa mi na tuto otázku odpověděly a nejen na tuto.Yaoi slovníček 2 - wtf to zrovna čtu?

11. srpna 2013 v 20:47 | Mishiro Hara Yoruhi |  Yaoi no Sekai
Takové zvolání jsem mívala ze začátku docela často na jazyku, protože já blbec si nikdy nečetla základní informace jako třeba žánry mangy, na kterou mám zrovna zálusk. Teď už tak příčinlivě činím, a daří se mi tak úspěšně vybrat takový příběh, na který mám zrovna náladu.


Kamen Teacher

4. srpna 2013 v 16:07 | Mishiro Hara Yoruhi
Jméno: Kamen Teacher (Masked teacher)
Mangaka: Kyouyama Atsuki
Tagy: Yaoi, Comedy, Shotacon
Délka: 1 volume (5 kapitol + extra)
Status: completed

Jedna z těch divných mang. Tedy ve smyslu zápletky, ne sexu (v tomhle ohledu Unapai nic nepředčí).